mapa stránek Mapa stránek  |   www.odbornáškola.cz Škola slaví úspěch v oblasti robotiky. Studenti přivezli z Liberce čtvrté místo
index 02b
Škola slaví úspěch v oblasti robotiky. Studenti přivezli z Liberce čtvrté místo Tisk Email
Pondělí, 17 Prosinec 2012 22:06

Porota na našem robotovi ocenila především možnost praktického uplatnění, které u dalších soutěžících nebylo vždy pravidlem,“ popisuje člen soutěžního týmu naší školy Jan Balogh důvody úspěchu. „Publikum zprvu na našeho robota shlíželo s nepochopením: robot z plastu – a má hlídat sklad před ohněm,“ říká student Dominik Dědiček. Záhy se však v kongresovém sále univerzity, kde soutěž probíhala, ujal slova a publiku vysvětlil, že jde o prototyp, nikoliv hotový produkt, který by s klidným svědomím nechal střežit skladiště před plameny.

Během pětiminutového prostoru k prezentaci robota náš soutěžní tým porotě představil jeho účel, způsob fungování, technické zajímavosti a výhody oproti jiným způsobům monitoringu skladovacích prostor. Teprve prezentace týmu naší školy rozpoutala diskusi nejen v řadách poroty, ale i přítomného publika.

Jeden z dotazů mířil k tomu, jak jediný robot dokáže pokrýt velké skladiště tak, aby oheň zaznamenal dříve, než stihne veškeré zboží shořet. Dědiček se nenechal otázkou zaskočit a hbitě odpověděl, že se samozřejmě počítá s rozložením prostoru mezi více robotů. Marek Zanker, třetí soutěžící za naši školu, jeho odpověď ještě doplnil: „I pořízení více takových robotů vyjde oproti nasazení drahých detekčních systémů výrazně levněji. Obzvlášť pokud budeme vyrábět v Asii.

Představa o jakémsi obchodním modelu při komerční výrobě robota získal u poroty i publika velmi kladný ohlas a náš soutěžní tým si jím připsal další body. Díky zkušenosti a cenným postřehům poroty, které naši soutěžící přivážejí z Liberce, by se naše škola mohla v příštím ročníku soutěže umístit na některé z prvních třech příček.