mapa stránek Mapa stránek  |   www.odbornáškola.cz
Úspěch studenta školy na Emballage 98 v Paříži PDF Tisk Email

Této soutěže, vyhlašované jednou za tři roky, se zúčastnilo 650 studentů z 41 převážně vysokých škol z 19 zemí. Bylo vybráno 40 prací, které byly prezentovány na výstavě a pro které byl zpracován exkluzívní katalog.

Samostatnou kapitolou byla témata, která byla vyhlášena pro tuto soutěž, protože byla zaměřena poněkud nekonvenčně, převážně s ohledem na nástup elektronického obchodu, ekologie a změny životního stylu lidí v poslední době.

Do poroty zasedli odborníci z oblasti obalového designu a techniky, novináři, výrobci, uživatelé a další, kteří pracují přímo nebo nepřímo v tvorbě obalů nebo výroby obalových materiálů. Hodnotila se kreativita, původnost, duchovní náboj, překvapení i touha vyjádřit své vlastní názory, myšlenky, teorie a nekonvenční řešení s možností vyvolat diskusi.

Hlavními kritérii ocenění byla marketingová a prodejní hodnota, příspěvek k životnímu prostředí, kvalita poskytované služby spotřebiteli a technická proveditelnost.

Soutěž je určena studentům, kteří brzy vykročí do praxe obalového designu a techniky a budou se muset vypořádat s faktory technickými, komerčními, včetně výzev a hrozeb globalizace.

V kategorii www.market bylo vyhlášeno 9 obalů, které zdůrazňovaly fakt, že obal se stává hlavním činitelem informace o podstatě výrobku a informací o něm, zvláště v případě potravin. Jaký prostor mají obaloví designéři, jestliže musí brát v úvahu minimalizaci spotřeby materiálu, jeho recyklaci a také nutnost zaujmout cílovou skupinu a trh? A tak se stává znalost o životním prostředí mnohem důležitější a i velké firmy a společnosti přijímají tuto výzvu mnohem odpovědněji. Život a životní styl se neustále mění a zrychluje a balení musí vyjít vstříc měnícím se návykům intenzívně zaměstnané společnosti. Oceněné obaly především  zajišťovaly např. informaci o obsahu ale také o možném tepelném narušení výrobku. K dalším částem obalu se mohl dětský spotřebitel dostat hrou tím, že musel odpovědět na nějakou otázku. Ocenění získal i obal, který využil tenkou nerez ocel pro kosmetické balení k upoutání pozornosti mladých spotřebitelů, což bylo patrné u dalšího obalu, kde bylo použito poměrně nápadného uzávěru k navedení dojmu mužnosti. I zde se objevil nápad dva odlišné výrobky šampón a kondicionér zakomponovat do jednoho obalu nebo vylisovat do PET lahve údaje o značce a druhu výrobku, čímž se omezí použití etiket. Zajímavé bylo zakomponování  např. desinfekčního činidla do blistru ve formě kuliček, což zamezí znečištění roztoku nebo např. blister, který umožňoval individuální dávkování koření, soli atd. u instatních polévek.

V kategorii distribuce bylo nutné řešit několik otázek, např. o tom, že nové infoprmační technologie se přibližují k domovům. Jaký bude účinek elektronických katalogů, nabídek na dálku apod. na spotřebitele? Jak buded možné sdílet ohledy k životnímu prostředí, aby obal spotřeboval méně materiálu, byl lehčí a jednodušší? Tradiční model supermarketů se mění a logistické požadavky také. Designéři musí vyřešit problém technických možností pro optimální balení a průmysl musí propagovat efektivitu spotřebních zvyků a návyků. Oceněnými obaly v této kategorii byly  např. rozkládací polypropylénová přenoska pro tvarově různé výrobky s příslušenstvím, další obsahoval etiketu, která prozradila, že obsah byl rozmražen, další představovalo balení čtyř lahví bez hrdla, na které se nasazoval jediný uzávěr, který toto hrdlo na přelévání nahradil, další obaly zahrnovaly balení odlišných, i když příbuzných produktů, které však usnadňovaly distribuci, ať už fixací vnějším obalem nebo využití originálního tvaru, při kterém však jednotlivé obaly do sebe zapadaly, další obaly představovaly společná balení např. vajec, žárovek, které všakbylo možné snadno oddělit. Další obal byl z kartónu a zahrnoval celou jídelní soupravu z tohoto materiálu, včetně vidličky nebo nože nebo obal z kartónu na balení potravin, který spolehlivě uzavíral produkt jako kdyby se použil plastový materiál.

Kategorie „spotřebitelé“ se pokusilo 13 projektů odpovědět na výzvu individuality, např. při segmentaci trhu, kombinace modulárních produktů a diversifikace při zachování možnosti masové produkce. Co může učinit obalový designér, aby byl obal šit na míru specifickým požadavkům spotřebitele? Je třeba se vypořádat s uzávěry, které se snadno otevírají a zavírají, s dávkováním určitého množství, s individuálními obaly a s problémem, o jakých zlepšeních musí obalový průmysl uvažovat, aby jeho produkty byly vhodné pro každého. Spotřebitelé jsou již dostatečně informováni a tak požadují stále něco dalšího. Jak tedy může obalový průmysl rozvinout personalizaci bez toho, aby upadl do laciných triků? V této kategorii uspěly obaly studentů, jako např. plastická nádobka originálního tvaru na pěnu do koupele nebo sprchy, kterou je však možné zavěsit, nebo obaly z kartónu na koření, které po vyprázdnění je možné použít jako malé knížečky s recepty, další ochrana tampónů v dámské kabelce, plastická fólie s různým vzorem, kterou je možné použít pro nevidomé a která může být navlečena na různé obaly podle obsahu, odtrhávací tubusovitý obal s příslušným množství určité ingredience, kovový pásek pro uzavření jednou otevřeného obsahu, kruhový obal s horizontálními i vertikálními přepážkami pro pacienty na rozpoznání intervalů dávkování léčiv nebo pilulek, obal pro snadnou manipulaci s halogenovými žárovkami, včetně montáže do objímky, lžička s kávou zabalená do filmu rozpustného ve vodě pro okamžitou a individuální přípravu šálku kávy nebo třeba sklenice se dnem na částečné odlití oleje, aby bylo možné vyjmout olivy, a pak je znovu zalít otočením této sklenice.

Další kategorie projektů, které braly ohled na životní prostředí si odpovídala na otázky, jak zmírnit dopad balení na životní prostředí, jak může na sebe obalový designér upozornit v přecpaných regálech a přece může mít čisté svědomí v ohledu na životní prostředí. Je třeba brát větší a větší ohled na nutnost, co s obalem, který byl již použit, jak jej třídit, klasifikovat nebo sbírat. Zde uspěl obal na kosmetiku z pouhé vlnité lepenky a přesto je dostatečně tajemný a má příjemný vzhled (Filip Činčera, VOŠ obalové techniky Štětí), nebo obal z plastu, ze kterého je možné z bublinky vymáčknout příslušné množství šampónu, nebo obal z kartónu, který nejprve slouží jako obal na šest lahví a pak je možné jej použít jako nákupní tašku, tisk barvou z rostlinného oleje, prací prostředek v želatinových kuličkách a obal, ve kterém je možné samostatně uskladňovat tužkové baterie a rozlišit, jestli jsou již na zahození do příslušného kontejneru nebo jsou nové.

Ve všech kategoriích ocenění bylo vidět užitečné nápady, které mohou být úspěšné v komerční oblasti. Velmi důležité však je schopnost vyhlásit témata, která oslovují mladé lidi a při jejichž řešeních se mohou objevit tvořivé designérské nápady a ještě k tomu vyřešit někdy problém, nad kterým se jen málokdo již zamyslí. V poslední době se však podařilo upozornit nejen na problémy životního prostředí ale také na problémy starších nebo nemocných lidí, kteří přece také obaly používají. Nápady studentů z celého světa naznačily, že je možné vyřešit problém masové výroby a zároveň personalizace obalů.